חמאת שום/גיא כהן

מתחילים עם 4 ראשי שום. מקלפים בעדינות את המעטים הדקיקים של הראש עצמו, בלי להפריד את השומים עצמם, עד לחשיפת שיני השום החיצוניות.
מניחים באהבה את שומים על פיסת נייר אלומיניום. יוצקים מעט שמן זית על הראשים.
מקפלים את נייר האלומיניום ויוצרים מעין חבילה סגורה עם השומים בתוכה.
מכניסים לתנור בטמפרטורה של 180 מעלות למשך 45 דקות. ממתינים בסבלנות תוך כדי שהבית מתמלא ריח משגע של שום אפוי…
מוציאים מהתנור ונותנים לאושר הזה להתקרר קצת – כ-20 דקות.
כעת פותחים את החבילה ומתחילים לשכנע את בשר השום לצאת. חלק מהשיניים פשוט יפלו החוצה. חלק יצטרכו עזרה עדינה בכדי להיחלץ ממעיל הכיסוי העדין ולצאת לעולם יפים ומבריקים, עדינים ומשומנים. אוספים אותם ברכות לצלחת עמוקה. חלק מהשיניים, בעיקר הפנימיות, המעטה עליהם סגור יותר חזק וקשה ללב העניין לצאת ולפרוץ החוצה (מזכיר לנו משהו ?). על השיניים האלו צריך ללחוץ בעדינות ואז התוך יוצא לתפארתו.
כאשר חילצנו את כל השיניים מהראשים, והידיים שלנו משומנות וחמימות, זה הזמן להפוך את שיניי השום לפירה. מועכים אותם בעדינות עם מזלג בתוך הצלחת.
הפרמזן – גבינה איכותית שהבשילה במשך חודשים רבים. אם רוכשים אחת איכותית – היא המתינה בסבלנות שנים… המרקם שלה קשה מאוד. לאחר גירוד מתקבלים מעין גרגרי חול. ככל שהפרמזן איכותית יותר, גרגרי החול דקים יותר. לוקחים 50 גרם פרמזן ומגרדים על פומפיה דקה עד לקבלת תלולית חול עדין ממש.
את פירה השום וחול הפרמזן מכניסים לכלי צר וגבוה אליו יכול להכנס בלנדר סטיק (אפשר לערבב ידנית או עם מקצפה אבל זה לא יוצא אותו דבר…) מוסיפים שמן זית כתית מעולה – בערך רבע כוס ומתחילים לשכנע את שלושת המרכיבים להכיר אחד את השני. מוסיפים מעט מלח ופלפל לבן (סוגיה של צבע בלבד. אפשר גם שחור ויתקבלו נקודות שחורות…). במידה והתערובת סמיכה מידי, מוסיפים עוד שמן זית.

תוספות אפשריות – טימין, אורגנו, אזוב.

שומרים במקרר.